Soru-Cevap Jeofizik Mühendisi Yard.Doç.Dr Ertan Pekşen Jeofizik Mühendisi Araştırma Görevlisi Demet Nar Jeofizik Mühendisi Yardımcı Doçent Berna Tunç Jeofizik Mühendisi Araştırma Görevlisi Deniz Çaka Jeofizik Mühendisi Doç.Dr. Ali Muhittin ALBORA Jeofizik Mühendisi Yrd.Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu

Jeofizik Mühendisleri

Ara :

dinamo teorisi, yerfiziği, yerküre ...

Google ilk sırada çıkmak

Galaksi ve Gaz-Toz Bulutları (Nebula) Nedir?
Okunma : 8397 Facebook Paylaş

Galaksi ve Gaz-Toz Bulutları (Nebula) Nedir?

Galaksiler : Astrofizikçilere göre evrende milyarlarca galaksi bulunmaktadır. Günümüzde galaksiler için gözlenen, hepsinin dönmekte oldukları ve belli bir merkezden uzaklaşacak biçimde hareket ettikleridir. Galaksiler içerilerinde 109-1011 kadar yıldız ve ve bir o kadar da gaz-toz bulutu içerirler. “Sarmal, eliptik ve düzensiz” olarak 3 türde gözlenen gökadaların hemen hepsi birkaç ile birkaç bin tane arasında değişen sayıda kümeler halinde toplanmışlardır.

Güneş sistemimizin içinde bulunduğu “Samanyolu – Milky Way” galaksisidir. Boyu 10000 IY, kalınlığı 16000 IY’dır. En yakın gaz-toz bulutu Küçük ve Büyük Magellan – 200.000 IY. En yakın galaksi Andromedadır (2.106 IY).

Samanyolu, Yerküre ile aynı yönde dönmekte olup peryodu 250.000 yıldır.
 

Nebula (bulutsu) : Termo-nükleer kaynaklı ışınım enerjisi ile kendi kendine ışık saçan, büyük, genellikle gaz kütlesi biçiminde gök cisimleridir. Bir soğuk dönemin başlangıcında gaz ve toz bulutları uzayda büyük bir ortam içerisinde dağılmıs durumdadır. Önce birkaç atom bir araya gelir ve büyüyen çekim etkileri ile yakınlarındaki atomları da kendilerine çekmeye balarlar. Bu işlem gittikçe daha yoğun maddelerin oluşumuna yol açar. Bu arada çekim ile sıkışan gazın sıcaklığı da artmaya baslar. Birkaç milyon yıl sonra gaz 106 oK’lik kritik sıcaklığa erişir. Bu sıcaklık gelecekteki yıldızın çekirdeği olacak hidrojenin parçalanma sıcaklığıdır. Hidrojenin yanarak büyük bir termo-nükleer enerji çıkartması çekim ile toplanmayı durdurur. Bu arada uzaya elektromanyetik dalgalar ve ışık biçiminde enerji yayılmaktadır. Bu bulutsu yıgın çok sıcak, bir veya birkaç yıldızı yaklaşık küresel bir hacimde kuşatan plazma veya iyonize gaz topluluğudur.

Samanyolu galaksisinin içinde beş ayrı gaz-toz bulutu yer almaktadır.
1.Lagoon
2.Eagle
3.Omega
4.Trifid
5.Orion

iPhone Ekran Değişimi